Homeopatia a ženské problémy

Článok priamo z časopisu si môžete pozrieť TU

Pri slove žena sa mnohým vynorí obraz upachtenej, prepracovanej osoby, ktorá sa ponáhľa s plnými taškami z práce domov, aby stihla vykúzliť aspoň trochu útulný domov. Aby to zvládla a pri tom všetkom vyzerala ako – tak, sa mnohokrát skrývajú v jej kabelke antidepresíva alebo ibalgin, či „len paralen“. V duchu sníva pritom o obraze ženy ako o krásnej silnej bohyni, ktorá už svojim zjavom vie premeniť svet na lepší.

Je možné niečo podobné dosiahnuť v reálnom svete? Ak áno, ako? Môže pri tom pomôcť homeopatia?

V súčasnej dobe mnohé ženy začínajú hľadať svoju Ženu v sebe. Chcú sa zmeniť na silné, slobodné a nádherné bytosti v každom tele a veku. Ale často im na ceste k svojej vnútornej bohyni, bránia predsudky, túžby, či vzorce správania, ktoré prebrali alebo si samé vytvorili. Najčastejšou prekážkou je potláčanie, to že žijú podľa predstavy iných ľudí. Potláčajú sa na úkor svojich rodičov, partnerov alebo svojich detí. Nie sú s tým síce spokojné, ale nevedia to inak. Na prvý pohľad sa zdá, že im to nevadí, sú milé a pripravené urobiť pre iných to najlepšie. Potom ich oceňujú ako spoľahlivé a dobré dcéry, manželky, matky. No samotné ženy sa potom cítia ponížene, ako handra, do ktorej si iní utrú nohy. Vo svojom vnútri cítia hnev, ktorý potláčajú a nedajú ho von. Ak tento problém trvá dlhšie, môže sa začať u ženy, navonok sa javiacej spokojne, rozvíjať aj ťažká patológia. V homeopatii máme niekoľko liekov, ktoré vedia pomôcť v takomto stave, napríklad Staphysagria, Carcinosinum, Columbus palumba… Najznámejší liek je Staphysagria. Má schopnosť pomôcť žene prestať znášať poníženie a dusiť v sebe hnev a nespokojnosť. Niekedy to v praxi môže vyústiť do otvoreného výbuchu hnevu, kedy sa žena po prvý raz vzoprie svojmu okoliu tak ako sa to stalo jednej mojej klientke, ktorá celé roky potláčala nespokojnosť s vlastnosťami svojho manžela. Po Staphysagrii prvýkrát mu vykričala, čo jej na ňom vadí. On ostal prekvapený a keďže ju mal rád, odhodlal sa prísť ku mne na homeopatickú konzultáciu.

Odvtedy už na neho nekričí, zistila, že to nie je dobrý komunikačný prostriedok, ale nebojí sa mu povedať všetko, čo ju trápi. Ich manželstvo sa veľmi zmenilo, stali sa z nich priatelia, ktorí sa vedia o seba oprieť.

Ďalší problém, ktorý môže ženy zastaviť v ich vnútornom vývoji je to, že často sa zaoberajú otázkou: „ som dosť pekná“? Najťažšie to majú mladé dievčatá v pubertálnom veku. Vtedy nevedia okrem vlastnej vizáže ponúknuť nič iné. Nemajú ešte skúsenosti, životnú múdrosť, len krásu a poslušnosť.


PRÍPAD: Prišlo ku mne 16 ročné dievča vyliečené z mentálnej anorexie s tým, že už rok nemá menštruáciu. Menštruáciu dostala v 12 rokoch a mala ju pravidelnú. Teraz ju stratilo. Dievča bolo veľmi pekné, vysoké a stále ešte veľmi chudé. Bola arogantná, pozerala na mňa z vrchu a dávala mi najavo, že je tu zbytočne, lebo nemá o mne vysokú mienku. Nebyť mamy, tak by neprišla. Bola drzá a nepríjemná. Ale chápala som ju, že to nemá ľahké. Do mentálnej anorexie sa dostala preto, lebo nejaký spolužiak o nej povedal, že je tučná. Ona to počula a rozvinula sa u nej choroba. Mama o nej hovorila, že predtým bola slniečko. Rada sedávala s nimi v obývačke a veľmi nadšene rozvíjala plány o svojej budúcnosti. Teraz je úplne iná. Je zatvorená vo svojej izbe, nič ju nebaví, s nikým nekomunikuje a ak áno, tak je veľmi nepríjemná.  Ospravedlňuje sa za ňu, ale takto sa rozpráva s každým. Hnevá sa na mamu, že ju ťahá na vyšetrenia a terapie. Mama je z nej nešťastná, ale je rada, že sa aspoň anorexiu podarilo rýchlo zastaviť. Našťastie si mama  pomerne rýchlo všimla, že s ňou nie je niečo v poriadku. Veľmi sa bojí o jej menštruáciu, lebo iné dievčatá s mentálnou anorexiou, ktoré stretli, nemajú menštruáciu už niekoľko rokov a niektoré ju už ani nedostali.

Dostala liek Folliculinum.

Hlavné témy Folliculina, ktoré súvisia s týmto prípadom sú:

– Náročné puto medzi matkou a dieťaťom

– Pocit, že je riadený iným človekom

– Žiť podľa očakávaní niekoho iného

– Citovo a psychicky prázdny – „vycucnutý“

– Závislý na záchrane ľuďmi

– Cíti sa ako handra

– Stratený vo vzťahoch

– Odriekanie

– Zabúda, kto vlastne je

– Nemá žiadnu individualitu

Mama sa ozvala o 6 týždňov. Menštruáciu ešte nemá, ale veľmi sa zmenila. Opäť je ako bola predtým, je milá, veselá, baví ju svet a plánuje, čo bude ďalej študovať. Pribrala 4 kilá.

O 3 mesiace mi prišla nadšená sms-ka. Dievčina dostala menštruáciu. Dnes po troch rokoch: má pravidelnú menštruáciu, je veselá a šťastná, mentálna anorexia je pod kontrolou.


Veľmi často môžeme stretnúť unavené, vyčerpané ženy bez nálady, ktoré musia stihnúť toľko vecí. Ja som mala  kedysi také Vianoce. Úplne mi preplo a musela som všetko, ale naozaj všetko vyutierať, vyumývať a ozdobiť. Celý týždeň pred Vianocami som polomŕtva padala do postele. Najlepší bol Štedrý večer. Počas celého dňa som bola podráždená, lebo som bola už od rána unavená a toľko som toho musela stihnúť. Sadala som k štedrovečernému stolu bez nálady, na pokraji fyzického zrútenia a Vianoce som naplnila „harmóniou“. Dnes to už robím naopak. Dôležitejšia je radosť než poriadok. Dobre na tejto situácií bolo, že som na tom mohla vnútorne pracovať a zmeniť to. Horšie je to ale pre ženy, ak je ich únava chorobou. Vtedy sa to nedá ovplyvniť, vtedy celú bytosť zaplaví neprekonateľný spánok.


PRÍPADPrišla ku mne 45 ročná učiteľka s únavovým syndrómom, ktorý ju trápil tri roky. Prišla s malou dušičkou, pretože vyskúšala už všetko a ja som bola tretí homeopat, ktorého navštívila. Jeden z nich bol dokonca z Rakúska. Nepredpokladala, že by som jej vedela pomôcť, ale bola už v koncoch. „Takto sa nedá ďalej žiť,“ povedala. Fungovala len pár hodín doobeda, od rána do 13.00 hodiny. Vtedy bola veľmi výkonná a veľa vecí stihla, ale potom jej telo akoby vyplo a zaspala kdekoľvek bola. Horko ťažko sa dovliekla domov a spala až do rána. Bola vdova s dvomi deťmi, o ktoré sa nevedela postarať. Musela jej pomáhať mama. Len v sobotu alebo nedeľu sa s deťmi videla. Ale niekedy aj tieto dni celé prespala. Našťastie jej riaditeľka školy vychádzala v ústrety, lebo musela uživiť svoju rodinu. S mamou nemala dobrý vzťah, ale bola odkázaná na jej pomoc. Nevedela jej odpustiť, že v puberte ju neochránila pred otčimom. Mala s ním veľmi zlý vzťah. Nezneužíval ju, ale veľmi rád sa na ňu díval a niekedy jej vošiel aj do kúpeľne, keď sa sprchovala alebo do izby, keď sa obliekala. Bolo jej to odporné, cítila sa špinavá. Keď to povedala mame, neverila jej a držala stranu otčimovi. Keďže bola jedináčik, nemala to komu inému povedať. Dnes už s ním mama nežije, ale vzťah matky s dcérou to nevylepšilo. Ona má s deťmi veľmi dobrý vzťah, len sa im nevenuje tak, ako by chcela, pretože spí.

Je štíhla, pekná a často podráždená z toľkého spánku. Pred ochorením veľmi veľa  pracovala, lebo sa stala vdovou. S manželom nevychádzala dobre, ale dcérky ho mali veľmi radi. Po jeho smrti jedna dcérka ochorela. Musela sa o ňu starať. Takže celé noci nespala a celé dni pracovala. Mala dve práce, aby uživila rodinu. Dopadlo to tak, že dostala únavový syndróm.

Teraz jej finančne pomáha matka. Je to pre ňu neprijateľné, že jej matka toľko pomáha, ale nevie to inak zvládnuť. Keď o tom hovorila, začala trochu nahlas podráždene rozprávať. Vravela, že jej zvyknú prasknúť nervy a vtedy kričí, najhoršie je, že aj na deti.

Dostala liek Nitromuriatic acid.

Keď ho užila, prvých 5 dní prespala. Musela si vziať voľno, lebo sa vôbec nevedela prebrať. Zľakla sa, či sa ten syndróm ešte nezhoršil a už vôbec nebude bdelá. Ale upokojila som ju, že je to len reakcia na liek a že to znamená, že je liek dobre vybratý. A tak aj bolo. Postupne spala menej a menej. A zhruba o 3 týždne začala byť celé dni hore. „Zázrak,“ povedala šťastná. Jej dcérky sa z toho tiež veľmi tešia a ak sa im zdalo, že je poobede unavenejšia, tak hneď kontrolovali, či si vzala liek.

Dnes je tomu už dva roky a žena je v úplnom poriadku, nepotrebuje už opakovať liek. Jej vzťah s mamou sa zlepšil. Mama bola jediný človek, ktorý jej v najväčšej núdzi pomáhal. Tak začala prehodnocovať všetko, čo spolu zažili. Po prvý raz mala pocit, že jej môže odpustiť. Začali si k sebe nachádzať cestu.

Hovorí sa, že ženy vedia myslieť na niekoľko vecí naraz, kým muž len na jednu. Áno je to pravda, ale má to aj svoju nevýhodu. Pretože, ak žena musí myslieť na niekoľko vecí naraz,  často sa dostane pod silný tlak, či to všetko stihne, či to bude perfektné… Ten tlak, ktorý vie žena na seba vyvinúť, mnohokrát spustí u nej bolesti hlavy. Len ten, kto mal nejakú poriadnu migrénu vie aké je to strašné. Mala som jednu klientku, ktorá sa ma spýtala: “Je 30 Ibuprofenov na mesiac veľa?“ No… mne sa to zdá veľmi veľa.


PRÍPAD: Prišla ku mne 62 ročná žena s celoživotnou migrénou. Na vyšetrenie ju poslali jej dospelé deti, ktoré mali veľmi dobrú skúsenosť s homeopatiou. Ona si už na svoj problém zvykla, veď ho má už zhruba 40 rokov. Nie je to dobré, ale čo už. Máva veľmi často aj 2-3 migrény za mesiac, ktoré trvajú 2 až 4 dni. Vtedy veľmi často vracia a musí ležať v tme. Nikto na ňu nemôže prehovoriť, je jej zle od žalúdka a hlava ju príšerne bolí, najčastejšie nad pravým okom, ale niekedy aj nad ľavým. Nemôže nič robiť. Klasické lieky jej nezaberajú. Už je z toho veľmi nešťastná, lebo toľko liekov v živote nezjedla. Bojí sa, že to bude mať dopad na jej zdravie. Zatiaľ sa ešte ako tak drží a okrem migrény ju len niekedy bolí žalúdok a má trochu ťažšie trávenie. Dcéra je výživový odborník a tak jej zmenila jedálniček. Mysleli si, že táto zmena pomôže migréne, ale nestalo sa tak. Pritom si dáva veľký pozor na stravu už rok.

Keď má mžitky pred očami vie, že prichádza migréna. Potom veľmi rýchlo začne nevoľnosť a vracanie. Za svoj život už zvracala snáď všade. Na ulici, doma, v práci, vo vlaku, v lietadle… Teraz už niekoľko rokov nechodí na dovolenky, lebo minimálne polovicu dovolenky vracala a bolela ju hlava.

Dostala liek Iris versicolor.

Iris versicolor je liek pripravený z kosatca, ktorý rastie v našich záhradách. Je to veľký liek na migrény a je orgánovým liekom na pankreas.

Ozvala sa o 6 týždňov. Je veľmi prekvapená, ale hlava ju za ten čas bolela len dva razy a druhý raz vôbec nevracala. Nevie pochopiť ako mohla nastať taká veľká zmena po rokoch utrpenia. Ďalšia kontrola bola o tri mesiace. Migrénu mala dvakrát, už nevracala a bolesť hlavy trvala len jeden deň. Kontrola o rok: migrény sú už len veľmi zriedka. Už vyše trištvrte roka nevracala. Je to pre ňu úžasné a teší sa z toho. V súčasnosti si ešte asi raz až tri razy do roka vezme liek, keď pocíti bolesti hlavy. Už vôbec nevracia.


Menopauza je ďalšie dôležité obdobie v živote ženy. Keďže žijeme v dobe kultu štíhleho a mladého tela, menopauza je pre mnohé ženy ťažká a vie nepríjemne zaskočiť. Prejavuje sa rôznymi symptómami, ktoré vieme homeopaticky dobre ovlpyvniť. Ide napríklad o návaly, rôzne poruchy menštruačného cyklu, osteoporózu, depresie, úzkosti spojené so stratou ženskosti a iné. V tejto oblasti máme tiež veľa úspešne vyliečených prípadov.

Homeopatia vie pomôcť každej žene nájsť si svoju cestu v živote. Vie pomôcť pri premene do hlbšej krajšej ženskej podstaty. Ale to, čo nevie, je prijať a odpustiť, to musí každá žena urobiť sama. Aj tu sa však ukazuje ako verná pomocníčka pri ťažkých situáciách. Som veľmi šťastná, že som sa mohla s homeopatiou v mojom živote stretnúť.

Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

klasická homeopatka s praxou v Košiciach 

0905 503 982

jana.kolenova@gmail.com