Homeopatia a naše deti

Článok priamo z časopisu si môžete pozrieť TU

Všetci to dobre poznáme: dieťa vyleje džúsik po celej kuchyni alebo sa celé zababre a my musíme opäť všetko čistiť a čistiť. A to sme nestihli ani to, čo bolo dôležité a naplánované. Toľkokrát sme mu to hovorili a ono stále opakuje tie isté chyby dookola. Už si pripadáme ako verklík. Ako to zvládnuť? Áno, svoje deti milujeme, ale niekedy sa zdá, že je toho na človeka priveľa, že sa to prosto nedá vydržať. Môže v týchto prípadoch pomôcť homeopatia?   

Je ťažké si uvedomiť, a to hlavne, keď je matka veľmi vyčerpaná a unavená, že detičky tieto veci nerobia naschvál.

Nevylejú džúsik ani sa „nezababrú“ preto, aby nás nahnevali. Robia to preto, že to nevedia spraviť ináč. Ešte nemajú napr. dobrú motoriku alebo sa dostatočne neorientujú vo svete. Naučiť sa vyznať vo svete je pre ne tak ťažké ako napríklad pre nás naučiť sa cudzí jazyk. Tiež musíme niektoré slová dookola opakovať a stále si to nevieme zapamätať, tak ako náš drobec. Čím viac sa na neho hneváme, tým sa viac zneistí a nedarí sa mu robiť veci podľa našej túžby a ešte má strach, že ho už mamka neľúbi. A on tak veľmi chce, aby s ním bola mamka šťastná.     

Ale aj my máme právo byť unavené, či vyhorené, a preto kričať. To nevadí, že sme kričali. Len  to musíme vysvetliť nášmu dieťatku, že sme unavené, a preto bola tá kolízia. A že vyliať džúsik, to sa bežne stáva aj nám dospelým. Byť na materskej dovolenke celé dni len s našimi detičkami, aj keď ich veľmi milujeme, môže byť naozaj náročné. Hoci každá matka to prežíva inak, nie sme horšie len preto, že to nezvládame tak ľahko ako napr. suseda. Sme iné, jedinečné a určite máme kvality, ktoré ona nemusí mať.

Homeopatická prvá pomoc pre vyhorené matky: Ak máte pocit, že už nemôžete ďalej, len sa stále staráte. Najradšej by ste kričali, lebo vás všetko hnevá. Trochu pomôcť by vám mohol len rýchly pohyb, ako napr. tanec alebo aspoň svižná chôdza po ulici, dajte si liek Sepia 30CH 1 – 3x denne jednu guľku. Ale môže to byť aj naopak; ste vyhorená tak, že sa vám vôbec nechce pohnúť. Ste unavená a len by ste sedeli alebo ležali, dajte si liek Muriatic acid 30CH tak isto ako predchádzajúci liek. A do tretice, celú noc ste boli hore, možno ste dojčili nepokojné bábätko alebo to bolo kvôli chorému dieťaťu či manželovi. Ráno musíte byť výkonná a čulá, no cítite sa ako „zombík“. Vtedy si dajte liek Cocculus indicus 30CH 1 – 3 dávky na deň. Potom (o také 2-3 dni) by ste sa už mali vyspať, lebo tento liek Vám už nemusí pomôcť.

No máme aj situácie, keď majú deti naozaj vážne problémy, ktoré s rodičmi vedia poriadne zamávať.

PRÍPAD: Rodičia si osvojili 1,5-ročné dievčatko. Dieťa bolo nepokojné a ťažko sa adaptovalo v rodine. Prišlo z pestúnskej rodiny, kde sa naviazalo na pestúnsku matku, a preto bolo pre neho ťažké prijať terajšiu matku. Celé dni plakalo a kričalo, nechcelo nič jesť. Bolo to veľmi náročné aj pre rodičov.

Ku mne prišli keď mala 4,5-roka, bola pomerne zadaptovaná, aj keď stále mala výbuchy zlosti a úplne ignorovala hocijaký príkaz. Mala stavy, že absolútne neprijímala matku a potom naopak, nechcela sa od nej odlúčiť. Mama ju musela nosiť na rukách a všetko robiť bez toho, aby ju nepoložila na zem. Hlavným problémom však bola reč.  Dobre rozprávala a mala aj dostatočnú slovnú zásobu na svoj vek, len pred každým slovom dávala písmeno „o“. Rodičia si najprv mysleli, že je to nejaký vzdorovitý vtip, ale ona tak rozprávala už druhý mesiac. Pochopili, že je to problém. Dievčatko bolo veľmi chudé a nemalo dobrý apetít. Bolo aj dosť vyberavé, jedlo asi len tri jedlá. Ak si niečo s chuťou dalo, tak to bolo sladké jedlo. Bola dosť urozprávaná, spoločenská a kontaktná. Pekne kreslila, jej obrázky dosahovali kvalitu 6-ročného dieťaťa.

Dostala liek Saccharum officinale. Liek Saccharum je jeden z liekov na narušený vzťah s matkou.

Po niekoľkých dávkach lieku dieťa pomerne rýchlo začalo normálne rozprávať a aj sa veľmi upokojilo.

Po zhruba pol roku od začatia brania homeopatík, odcestovali na návštevu ku starým rodičom. Starí rodičia malú neprijali, nevedeli sa zmieriť s tým, že majú adoptovanú vnučku a dali jej to patrične najavo. Dievčatko sa dostalo do vnútorného chaosu, začalo byť veľmi nervózne a opäť začalo používať „o“ pred každým slovom. Rodičia odcestovali z návštevy starých rodičov a povedali, že sa vrátia, až ich dcérku prijmú. Dostala vyššiu potenciu lieku Saccharum. Opäť sa rýchlo upokojila a prestala používať „o“.

Dnes má 8 rokov, je veľmi šikovná, krásne kreslí a je veľmi pohybovo nadaná na gymnastiku, krasokorčuľovanie a tanec. Je milovaná svojou adoptívnou mamou a spolu majú veľmi pekný vzťah. 

 

Pomerne často dostávam otázku, či sa dajú homeopatiou vyliečiť veľké nosné mandle. Áno, mám veľa úspešne vyliečených prípadov, aj keď nemôžem zaručiť, že sa to vždy podarí. Každý z nás je originál, nezávisle na našom veku. Homeopatia predpisuje liek práve na to jedinečné v nás. Preto sa často stáva, že z 5 detí s veľkými nosnými mandľami a s rovnakým klinickým obrazom dostane každé iný liek.

PRÍPAD: Prišla mamička s 5,5-ročným chlapčekom, ktorý mal veľkú nosnú mandľu, a preto dýchal deň aj noc len ústami. V noci mal apnoické pauzy, keď vôbec nedýchal, a k tomu veľmi chrápal.

Chlapček bol milý, nehanbil sa. Spôsobne si sadol na stoličku a odpovedal mi na moje otázky, aj keď ho to netešilo. Mamka o ňom povedala, že je samostatný, rád chodí do škôlky. Má tam svoju partiu, na ktorej mu veľmi záleží. Aj keď je ešte pomerne malý, vie sa na neho spoľahnúť, že nič nevyvedie. Napr. veľmi rád zápasí. Sám si stanovil pravidlá, ktoré sa nesmú porušiť, ináč zápas preruší. Tak ako sa to stalo minule, keď kamarát použil nedovolené štipnutie.

Je pozorovateľ a skôr, než sa do niečoho pustí, si to všetko odsleduje. Novým veciam sa učí sám. Bol dojčený 4,5 roka. Vtedy sa mu narodil súrodenec. V čase, keď bol ešte dojčený, bol veľmi prítulný, rád sa mojkal. Keď sa narodil súrodenec, mama mu vysvetlila, že teraz bábätko potrebuje jej mliečko a že on už môže piť z pohárika. Hneď to prijal. Mama hovorí, že sa potom zmenil, stal sa akoby viac vyspelý. Vypýtal sa do škôlky. Predtým o nej nechcel ani počuť. Už nie je mojkavý, je vážnejší a omnoho viac samostatný, záleží mu na tom, aby všetko dokázal sám. Mama je z toho prekvapená, ale aj rada, keďže má druhé malé dieťa. No on odvtedy začal byť častejšie chorý a začal sa mu upchávať nos. Začala mu rásť nosná mandľa. Problém u neho nastal, keď prekročil hranicu z domu do sveta.

Pri výbere lieku mi veľmi pomohlo, že poznám celú rodinu. Aj starí rodičia sú mojimi pacientmi. Preto viem, že sa zaujímajú o duchovno a hlbšie chápanie vecí. Rodičia majú veľmi pekný vzťah a stále na ňom pracujú. Mama robí vzťahové a sebapoznávacie kurzy.

Dostal liek Cerium phosphoricum

O cca 3 týždne mi došla nadšená sms, že chlapček dýcha krásne nosom, aj cez noc, a vôbec nechrápe. Okrem toho sa opäť prišiel pomojkať k mamke. Nie až tak intenzívne, ako to bolo predtým, ale dostatočne. Mamka (aj ja) si myslí, že je to tiež dôležité. Vie prijať lásku aj sa jej otvoriť.

O ďalší mesiac mi ale volala vystrašená mama, že opäť začal dýchať ústami a veľmi chrápe nielen v noci, ale už aj cez deň. Išli ku doktorovi na ORL, nech sa na to pozrie. Lekár sa vraj zhrozil, že také obrovské nosové mandle ani nevidel. Musia ísť čo najskôr von. Dal mu prednostný termín. Mama sa veľmi zľakla a nevie, čo má robiť. Ale nechce, aby syn išiel do celkovej anestézy. Dostal vyššiu potenciu toho istého lieku. O pár týždňov mi mama písala mail, že syn dýcha nosom, vôbec nechrápe a, čo je skvelé, bol teraz pred týždňom chorý. Predtým sa mu počas choroby hneď upchal nos a ešte mesiac, aj viac, ho z tej choroby dostávali. Teraz počas choroby mal voľné dýchanie a výtok z nosa išiel pekne von. Už je úplne zdravý. Je taká šťastná, že nemusel ísť na operáciu. Ďakuje veľmi pekne.

Ďalším veľmi rozšíreným ochorením detského veku je alergia. Klasickou medicínou sa nedá liečiť. Dajú sa len liekmi potláčať symptómy alergie. Homeopatiou sa alergia dá liečiť, hoci to niekedy môže byť zdĺhavejší proces, tak ako napr. v tomto prípade.

PRÍPAD: U tejto pacientky som sa niekoľko rokov trápila, kým som jej našla pravý liek, ktorý vyliečil jej alergiu.

Prišli ku mne rodičia s 5-ročným dievčatkom, ktoré malo veľkú alergiu. Alergia začala v jej 3 rokoch. Prejavovala sa celoročne upchatým noštekom, mnohými aftami v puse, ktoré mala nepretržite celé dva roky, a častými akútnymi chorobami s nábehom na astmu, pri ktorých sa dusila. Mnohokrát zareagovala aj na potraviny, buď výsypom na tele, alebo zachrípnutím napr. od mrkvy, medu… Na jar sa jej alergia ešte zhoršila. Nemohla ísť vôbec von a pridružilo sa k tomu všetkému slzenie, opuch očí a pomerne silné kýchanie. Dievčatko bolo veľmi milé, priateľské, každého chcelo objímať a hladkať sa. Mamke často vravelo, ako ju veľmi ľúbi a chcelo, aby ho držala v náručí. Nebolo plaché. Hneď sa v mojej pracovni rozhovorilo a na všetkom sa veselo smialo. Podľa jej životného príbehu a všetkých klinických príznakov som jej začala hľadať liek. Po niektorých liekoch sa prechodne veľmi pekne zlepšila, afty sa jej vyliečili, už nemala astmatické záchvaty ani časté akútne choroby a aj iné dielčie veci zmizli. Ale alergia sa jej stále na jar vrátila s pomerne veľkou intenzitou. Rodičia a ani ja sme sa nevzdávali. Stále som hľadala liek, ktorý som našla, keď mala 9 rokov. Predpísala som jej ho na základe toho, čo mama uviedla k pôrodu. Celé jej tehotenstvo bolo poznačené veľkým strachom z pôrodu a ovplyvnilo to aj pôrod. Rodila nakoniec cisárskym rezom. Keď jej malú prvýkrát ukázali, prihovorila sa jej. Malá hneď spoznala mamin hlas a začala si pýtať mliečko. Ona jej ho nedala, lebo bola napojená na rôzne prístroje a bolo jej trápne si pýtať priložiť dieťa. Veľmi si to všetko teraz vyčítala. Nevedela si ani odpustiť všetky strachy, ktoré mala počas tehotenstva. Myslela si, že kvôli tomu má malá takú ťažkú alergiu. Už pred tým som jej dala Lac maternum (materinské mlieko), ktorý jej veľmi dobre spravil, ale spomínanú alergiu nevyliečil. Teraz som skúsila dať liek veľmi podobný, a to Colostrum v homeopatickom riedení (teda prvé mlieko, ktoré malá nedostala). A zrazu rozbehnutá alergia zmizla. Ešte sme u nej dolaďovali potenciu. Najlepšie sa osvedčila nízka potencia. Dnes je to veľká 17-ročná slečna. Už roky nemá alergiu. Ešte sa môže niekedy stať, že na niečo zalergizuje, že jej napríklad opuchnú oči alebo sa spustí výtok z nosa. Ale 1 2 dávky Colostra to hneď vyliečia. Posledné dva roky nemala žiadnu alergickú reakciu.

Som naozaj rada, že ako homeopatka, ale aj pacientka homeopatie môžem povedať: mnohí rodičia, ktorí zažili liečivú silu homeopatie na svojich deťoch či na sebe, hľadia do budúcnosti s optimizmom a bez strachu z chorôb.

Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

klasická homeopatka s praxou v Košiciach 

0905 503 982

jana.kolenova@gmail.com