Homeopatia a zrod ženy

Článok priamo z časopisu si môžete pozrieť TU

„Mamička, máte krásne dievčatko.“ Týmito slovami som sa prebúdzala z narkózy po cisárskom pôrode. Vedela som, že sa práve narodila jedna malá žienka, ale netušila som, že tá druhá, veľká, dostala šancu sa zrodiť do svojej novej podoby. Vtedy som si ešte neuvedomila, že pôrodom sa môže narodiť nová žena, Žena-matka. Nevedela som, že zrod matky má silu otvoriť v nej túžbu byť iná než bola, byť zodpovednejšia, múdrejšia, ale nie automaticky, len vtedy, keď to bude sama chcieť… Postupne som to začala chápať a túžiť po tomto stave.  

 

Snažila som sa dcérku porodiť prirodzene, ale potom sa to zomlelo veľmi rýchlo. Utekali so mnou na sálu, lebo nám obom išlo o život. Neskôr som si začala veľmi vyčítať, že som dcérke nedala lepší príchod na svet.

Dnes ale viem, že všetko, čo sme urobili nesprávne, sa dá svojou duchovnou prácou napraviť. Stačí, ak budeme mať odvahu si to nesprávne priznať a mať dostatok vnútornej sily chcieť to pochopiť a podľa toho zmeniť. Nie je to jednoduchý proces, ale dá sa uskutočniť. Sama som to prežila. A navyše sa z toho aj múdrie.

Snáď každá z nás prežila ťažšie či ťažké obdobie. Mnohokrát je to spôsobené prekážkami v práci či partnerskou krízou, alebo rôznymi starosťami v rodine. Niekedy stačí len narodenie dieťatka a môžeme začať strácať pôdu pod nohami. Náš dovtedy bezpečný svet sa začne rozpadávať a my mu prestávame rozumieť. Ak sa neutopíme v mori sebaľútosti, vedia nám tie obdobia veľmi pomôcť. Tak isto je to aj s našimi chorobami. V takom období je veľmi účinné hľadať správne odpovede, začať sa prekonávať, myslieť viac na druhých ako na seba. Všetko, čo zo seba dáme, sa nám bohato vráti späť, správne, ale aj to nesprávne. Preto je veľmi pomáhajúce, ak začneme viac pozorovať, čo dávame zo seba a aký to má dopad na druhých. Tým sa prehlbujeme a začína sa nám rozširovať vedomie. Dostávame sa viac pod povrch… A vtedy sa to stane. Zrodí sa Žena. Je to úžasný stav. Akoby sa v nás niečo stíšilo, niekedy v duši „počuť znieť chorály“– oslavu našej túžby po premene. Vidíme zrazu viac, rozumieme mnohým veciam a súvislostiam, čo sme predtým nevedeli. Cítime sa naplnené, vedomejšie, šťastnejšie a omnoho múdrejšie. Máme pri tom zo seba úžasný pocit, zaslúžili sme sa oň sebaprekonávaním. To právom  zvyšuje naše sebavedomie a sebaúctu. Bez týchto vlastností nemôže dôjsť k zrodu Ženy. Tento zázrak sa môže zopakovať aj niekoľkokrát za život, stačí len v svojej transformácii pokračovať.                                                                                                                                          

Dnes stojíme na prahu novej éry, kde je potrebná premena každého človeka, aby neostal otrokom svojho nevedomia, ale aby sa vyvinul na vedomú osobnosť v každom svojom jednaní.

 

Prípad: Prišla ku mne žena na materskej dovolenke s dvojročnou dcérkou. Prišla s problémom, že jej malá dcérka ju vôbec neprijíma. Stále s ňou bojuje, je divoká, presadzuje si svoje a často kričí, že ju nechce. Vyžaduje si ocka, ktorého niekedy tiež odmieta. Je to veľmi náročné, lebo si pripadá ako jej nepriateľ. Okrem toho sú veľmi často samy doma, lebo ocko chodí pravidelne na služobnú cestu do zahraničia na 2 – 3 týždne. Vtedy si s ňou niekedy vôbec nevie dať rady. Má pocit, že sa jej výchova úplne vymyká z rúk, a mnohokrát si s ňou nevie poradiť ani ocko. Nechce sa jej chodiť von, mama má pocit, akoby nevládala, mala málo energie, veľmi skoro sa unaví. Nechce skoro nič jesť, jedine sladkosti by jedla od rána do večera. „Asi som ju mala dlhšie dojčiť,“ povedala mama. Dievčatko nie je očkované.

Z anamnézy som sa ďalej dozvedela, že tehotenstvo bolo veľmi ťažké. Keď otehotnela, nebola si mama istá, či ju chce, a uvažovala do tretieho mesiaca o potrate. Potom sa rozhodli, že si ju nechajú. Keď sa dozvedela, že to bude dievčatko, veľmi sa už na ňu tešila. Od siedmeho mesiaca sa začala otvárať a mala časté tvrdnutie brucha, preto musela len ležať, čo bolo pre ňu veľmi obmedzujúce. Začala dosť chudnúť, schudla cez 10 kg. Vždy bola skôr trošku pri sebe, ale zrazu si začala pripadať vychudnuto, akoby z nej dieťa znútra odjedávalo. Bola veľmi slabá, ani ju nevedela prirodzene porodiť. Sama chcela cisársky pôrod a tak aj rodila. Keď sa spätne na to pozrie, tak musí pripustiť, že sa veľmi bála pôrodu, a preto si vlastne vybavila cisársky. Je jej teraz z toho hrozne, vôbec nemyslela na dieťa, iba na seba. Ani sa nediví, že ju dcéra nemá rada. Je veľmi nešťastná, a keby mohla vrátiť čas, všetko by urobila ináč. Ešte aj dojčenie zanedbala. Dojčila ju len tri mesiace. Mala málo mlieka, alebo si to aspoň myslela. Cítila sa veľmi slabá a nechcelo sa jej trápiť s dojčením. Nebolo jej príjemné dojčiť. Teraz sa cíti za to taká vinná, že by najradšej len plakala a plakala. Nechápe, ako mohla byť taká sebecká. Snaží sa to naprávať, ale vôbec sa jej nedarí a dcérka je taká odmietavá…

Analýza prípadu: Dieťa dostalo na základe anamnézy liek Sacharum 30 CH. Po asi 3 – 4 týždňoch som dostala od nej mail. Dcérka sa veľmi zmenila. Potvrdil to aj manžel. Vrátil sa po dlhšej ceste a skoro ju nespoznal. Pýtal sa, čo s ňou urobila, že je taká zlatá.

Chodí za ňou, a keď ju zbadá, s radosťou skríkne: „Mama!“. To predtým nebolo a navyše sa dá s ňou spolupracovať. Rozjedla sa, a možno aj preto má omnoho lepšiu výdrž. Pokojne s ňou môže ísť do obchodu. Cestu do obchodu zvládne a nerobí už všade cirkus. Teraz zlostí tak normálne, ako 2,5-ročné dieťa má. Je veľmi prítulná a radi sa spolu mojkajú. Proste, zázrak.  Môže jej dávať všetko, čo jej v tehotenstve nedala, a tak to môže napraviť.

Dnes: Dievčatko má dnes 5 rokov a má výborný vzťah s oboma rodičmi. Mama sa veľmi zmenila, rodinu lieči doma výlučne homeopaticky a uvažuje o ďalšom dieťatku. Predtým deti vôbec nechcela.

Žena nepotrebuje byť matkou, aby začala chcieť poznávať a zrieť do svojej ďalšej kvality. Ale práve materstvo býva pre ženu veľký spúšťač túžby po premene a pomáha otvárať a odkrývať v žene tajomstvá jej podstaty. Chce dať svojmu dieťatku to najlepšie zo seba, aby jej dieťa mohlo vyrastať v náručí lásky a múdrosti. Stáva sa (dosť často), že niektoré veci neurobila správne, a začnú ju mučiť pocity viny. Aby sa mohla pohnúť správne ďalej, je nesmierne potrebné si odpustiť. Ak si nedokáže odpustiť, môže sa stať, že začne jednať ako archetyp predobrej otrockej matky, ktorá svoje dieťa rozmaznáva, a naučí ho lipnúť na nej bez samostatnosti. Alebo naopak, viniť za svoj pocit dieťa. Tak zase môže začať žiť archetyp zlej matky, ktorá sa nevie vnútorne spojiť so svojím dieťaťom, čo ubližuje aj matke, aj dieťaťu. Je správne robiť chyby, len múdry sa ich nebojí robiť, lebo vie, že sa má na nich učiť. Bez vlastných chýb by sme sa nemohli spoznávať a to sa týka každého. Neexistuje na svete človek, ktorý by neurobil aspoň jednu chybu v živote. Dôležité je nebáť sa ich odhaľovať, ale dôležité je aj vedieť si chyby odpustiť a skúšať ich už ďalej nerobiť. Zatiaľ nás svet učí skrývať svoje chyby, čo vedie k povrchnosti a k rôznym patológiám.   

Žena je bytosť jedinečná, plná citu, so schopnosťou rozumieť emóciám, vzťahom, súvislostiam. Jedine ona vie vytvárať nežnú harmóniu okolo seba. No musí tie dary rozvíjať tak, ako sa musí veľadiť každý talent. Tieto ženské kvality má každá žena bez ohľadu na to, či rodila, v akom je veku či tele.

Niektoré si ženstvo a ženskú energiu zamieňajú za potrebu zvádzať, páčiť sa, mať krásne telo. Preto sa môže zdať, že hlavná ženská úloha je byť pekná. Keďže žijeme v dobe „kultu štíhleho tela“,  máme pocit, že len chudá žena je krásna. Ženy potom nechápu, že ich sila nie je byť sexuálny úlovkom, a neustále chudnú. Boja sa zostarnúť. Dnes žena nechce byť babička a hanbí sa za svoj vek.  Kedysi žena ľahšie prechádzala svojimi obdobiami zrenia. Jej okolie si vážilo ženu-matku, ale aj múdru ženu-babičku.  Žena by sa nemala báť zrieť ako dobré víno. Mala by chápať a byť hrdá na to, že jej osobnosť nie je v telesnej konštitúcii, ale v jej schopnosti múdrieť vekom.

V každej žene je veľa tajomstiev, len ich musí sama v sebe objaviť. Nie každá potrebuje na to nejaké ťažké obdobie. Stačí, ak začne túžiť po svojej premene a uvedomí si, že potrebuje veľkú vnútornú silu. A práve tá mnohým chýba. Nechajú sa ľahko ovplyvniť okolím, že nie sú dosť dobré, múdre, milé, pekné, štíhle, mladé, silné, že sú len uplakané slabošky, nemožné a na nič. A preto v mnohých ženských kabelkách môžeme nájsť ibuprofen, lebo nás často bolí hlava alebo antidepresíva, pretože bez nich by sme ten tlak nevydržali. Divili by ste sa, koľko žien berie antidepresíva. Je to moderný liek na dnešnú hektickú dobu, aby žena zvládla urobiť všetko, čo sa od nej očakáva a čo najperfektnejšie. Keď k tomu navyše nemá veľkú mienku o sebe a každú chybu považuje za svoje veľké zlyhanie, je pochopiteľné, že má tendenciu „to“ nejako prežiť. Tabletka ju utlmí a ona necíti všetky tie výčitky v sebe. Vtedy je veľmi dôležité popremýšľať, či by nebolo lepšie niečo začať v živote meniť. Najlepšie ešte skôr, kým sa nerozvinie vážna patológia.

Som veľmi rada, pretože mnoho z nich začne premýšľať a prihlásia sa na vyšetrenie alebo na môj kurz. A dialóg sa môže začať…

Prípad: Prišla ku mne 48-ročná žena. Mala problémy s blúdivými bolesťami kĺbov, ktoré boli dosť nepríjemné. Ale nebola zatiaľ s tým u doktora. Nerada by brala chemické lieky, hlavne preto, že berie antidepresíva už dvanásť rokov. Neznáša brať chemické lieky, ale bez toho lieku by nevedela prežiť. Má totiž sociálnu fóbiu: nevie sa rozprávať s mužmi. Vždy veľmi očervenie, začne sa vnútorne triasť, koktať a má túžbu utiecť. Veľmi ťažko sa s tým žije. Myslí si, že to pramení z detstva. Jej rodičia boli na ňu veľmi prísni. Hlavne otec, ktorý ju neustále verbálne ponižoval. Nemá ho rada, a vôbec nerada chodí k rodičom na návštevu. Má staršiu sestru, ale k nej rodičia neboli taký suroví, pretože sestra sa vedela brániť.  Ona, pacientka,  je celkom iná, je málo priebojná a  má nízke sebavedomie. Vôbec sa nevie presadiť a brániť. Chcela by byť ako jej sestra, ktorá je staršia o desať rokov. Sestra odišla v svojich dvadsiatich rokoch do zahraničia, takže pacientka potom vyrastala ako jedináčik. Nemá s ňou skoro žiaden kontakt, pretože sestra ich odrezala od svojho života, ani nevie, kde presne v zahraničí žije a či je vydatá. Pacientka sa veľmi skoro vydala, aby unikla z domu. Do manžela bola vtedy zamilovaná, aj ju fyzicky priťahoval, ale nie je to dobrý muž. Majú spolu jedno 16-ročné dieťa. Manžel bol dlhodobo nezamestnaný a nechával sa ňou vydržiavať. Je veľmi sexuálny a požaduje od nej veľmi často sex. Stalo sa jej, že ju niekoľkokrát aj znásilnil, keď nechcela. Je veľmi nešťastná a nevie, čo má robiť. Má pocit, že už nevládze, ale nedokáže to vyriešiť, pretože manžel tvrdí, že má na ňu právo, lebo je jeho manželka. Jedinú útechu má v svojom dieťati, s ktorým si dobre rozumie, a v svojich záľubách. Rada číta o zdravej výžive a o rôznych filozofiách, aj homeopatia ju zaujíma. Chcela by byť iná, aby sa mu vedela postaviť, aby bola viac sebavedomá. Cíti sa škaredá. Je úradníčka a jej práca ju nebaví. Chcela by pracovať viac kreatívne, alebo keby aspoň  mohla zarábať viac.   

Analýza: Pacientka na základe anamnézy dostala liek Lanthanum oxydatum. A na akútnu situáciu, ak má hovoriť s nejakým mužom, liek Gelsemium.

Kontrola: Ozvala sa o tri mesiace. Povedala, že sa cíti tak dobre, ako sa už dlho necítila. Nechce sa jej to uveriť, ale úplne ju prestali bolieť kĺby, a dokonca našla odvahu vyhodiť manžela z bytu. Má aj novú prácu, chodí do zahraničia opatrovať starých ľudí. Nechápe, ako našla v sebe tú silu, všetko toto spraviť. Jej život sa veľmi zmenil. Antidepresíva berie, ale znížila dávku na polovicu. Zatiaľ si ešte nevie predstaviť bez nich prežiť. Berie aj Gelsemium a dosť jej akútne pomáha.

Kontrola o 9 mesiacov: Ozvala sa o deväť mesiacov, že sa necíti už tak dobre, čo sa psychiky týka. Manžel sa jej opäť nasťahoval do bytu, lebo jej s dcérou pomáha, keď je v zahraničí. Cíti, že sa začína opäť rozťahovať, a ona sa bojí, že to bude tak ako predtým. Má pocit, že lieky odo mňa jej už nezaberajú. Nechce opäť zvýšiť dávku antidepresív. Pozvala som ju na kontrolu a dostala liek Staphysagria 200 CH.

Súčasný stav: Od poslednej kontroly uplynul cca rok, občas, keď má pocit, že potrebuje, vezme si dávku Staphysagrie, čo býva raz za pár mesiacov. Má sa veľmi dobre. Po prechodnom zhoršení, čo trvalo asi 3 – 4 týždne, sa začala postupne zlepšovať. Neberie Gelsemium ani antidepresiva a sociálna fóbia sa skoro úplne stratila. S manželom vychádza celkom dobre, ich vzťah sa dostal do úplne inej roviny. Už nemá problém s ním urobiť poriadok, keď potrebuje. Má omnoho viac sebavedomia.

  

Aby sa mohla zrodiť žena, ktorá cíti pulz zeme, rozumie dychu vesmíru, je vnímavá, tajomná,  musí dozrieť a vyvinúť sa k novému rozmeru vedomia. Musí začať chápať, že má tieto jedinečné dary, ktoré potrebuje objaviť, a tajomstvá v sebe odhaliť. Len keď je človek silný, vie byť aj sebavedomý. Ozaj, položili ste si niekedy otázku, aký je rozdiel medzi sebavedomím a namyslenosťou? My na kurze si podobné otázky kladieme a všetkých nás to posúva tým správnym smerom, k lepšiemu pochopeniu seba samého a k potrebe premeny. Lebo len vtedy sa môže žena zrodiť, ak začne túžiť, hľadať, a vtedy sa môže začať jej duchovná revolúcia a osobnostný rozvoj.

Pri tejto práci na sebe nám vie veľmi  pomôcť homeopatia. Neviem si to už bez nej ani predstaviť. Na druhej strane je ale veľmi dôležité si uvedomiť, že prácu na sebe za nás neurobí. Homeopatia nie je náhrada za zdravú stravu, ani za zmysluplné vzťahy či duchovný pohyb. Ale vie nám pomôcť s odliečovaním rôznych našich blokov, vrstiev a dodať nám silu na vlastnú transformáciu. Som veľmi šťastná, že ju môžem ponúknuť ako účinnú  pomocníčku aj pri zrode žien.

Nebojme sa, ženy, vážiť si seba, uveriť svojej sile, svojmu poslaniu, ktoré vyžaruje z našich osobností. Lebo každá žena, či je mladá, alebo stará, či je útla, alebo viac vidieť, má schopnosť viesť muža bludiskom emócií k sebe samému (pokiaľ on bude chcieť). Každá z nás vie rozžiariť a obohatiť svet, rozdať veľa lásky, a preto byť šťastná. A každá šťastná a silná žena je krásna.

Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

klasická homeopatka s praxou v Košiciach 

0905 503 982

jana.kolenova@gmail.com