Homeopatia v novej dobe

Článok priamo z časopisu si môžete pozrieť TU

Spomínate si na magický dátum 21.12. 2012? Niektorí vtedy predpovedali koniec sveta a niektorí tomu aj uverili. Ale väčšina hovorila o prechode Zeme do Novej doby, v ktorej sa ľudstvo bude musieť zmeniť. Prešiel rok a niektorí „vidiaci“ ľudia hovoria, že transformácia už začala. Neviem to úplne posúdiť. Isté však je, že okolo nás to dosť vrie. Máme pomaly už len extrémne počasie, extrémne suchá, potom extrémne dažde, a všade sa deje niečo extrémne… Zrejme na tom niečo je a my by sme sa mali začať meniť k viac vedomejším a zrelším bytostiam. Mohla by byť homeopatia nápomocná v takomto procese?

 

Neviem, či aj vy ste v detstve kreslili obrázky na tému „Ako bude vyzerať rok 2000“. Ja som kreslila a kreslila aj moja vtedy 7-ročná dcéra, hoci jej do začiatku roka 2000 chýbali len tri roky. Zaujímavé bolo, že deti počas tých zhruba 25-tich rokov kreslili skoro rovnaké obrázky. Boli na nich lietajúce autá, rakety, kozmonauti, planéty a pod. Len obrázok mojej dcéry bol úplne iný. Celý bol posiaty kvetmi, z ktorých vykúkali domčeky. Ohromená, so slzami v očiach som si uvedomila, že moja dcéra má pravdu. Ak sa chceme dožiť ďalších rokov, musíme sa viac  než o rozvoj techniky starať o rozvoj seba samých, o našu planétu, o vzájomné vzťahy….  

 

Prípad: Prišiel ku mne 36-ročný muž s úplným vyhorením. Nemal energiu pracovať a nemal ani na nič chuť. Nerozumel tomu prečo, lebo predtým bol silný a vládal urobiť veľa. Má skvelú rodinu a prácu, ktorá ho veľmi napĺňala. Pôvodne je inžinier, ale váži si remeslo, a preto má svoju vlastnú remeselnú firmu a svojich pracovníkov. Veľmi mu na nich záleží, má s nimi priateľské vzťahy, ale po hlave si ako šéf nedá skákať. Ďalšia jeho záľuba, ba až vášeň sú motorky, no nie tie rýchle, ale tie pohodové –„chopperky“. Založil aj motorkársky klub. Má veľa priateľov. Dostala som pár viet aj od jeho manželky, ktorá napísala, že jemu záleží na každom viac ako na vlastnej rodine, a to ju trápi. 
Okrem toho je Maďar. Je hrdý na svoju národnosť, ale nie je nacionalista. Trápi ho, že územie, na ktorom žije, patrilo kedysi Uhorsku. Pociťuje to ako veľmi nespravodlivé, že teraz toto územie patrí Slovensku a nie Maďarsku. Odmieta to akceptovať. Aj na budúci týždeň ide s istým Poliakom, s ktorým sa dohovoril cez internet, páliť ohne na Uhorsko-Poľskej hranici (teda na minulej hranici; dnes je táto hranica niekde v Poľsku). Podľa neho má právo udržiavať túto tradíciu, lebo je Maďar. Slováci mu neprekážajú, má medzi nimi priateľov, ktorých si váži, ale väčšiu úctu pociťuje k Poliakom, pretože oni majú v sebe silu ducha, vedeli si vždy udržať svoje hranice a navzájom sa s Maďarmi celé roky rešpektovali. Slováci sú podľa neho príliš mäkkí a jemu sa páči, ak cíti u niekoho silu ducha.                                                                                             Aj napriek tomu, že ja som dušou Slovenka a on Maďar, viedli sme veľmi príjemné vyšetrenie, ktoré sa zvrtlo do rozhovoru. Bol veľmi inteligentný a vedel počúvať. Nad všetkým, čo sme si povedali, sa naozaj zamýšľal.  Priznal si, že asi Slovákov podceňoval. Spýtala som sa ho, či sa mu nezdá divné, keď sa stále hnevá na nespravodlivosť s hranicami, čo nemôže nijako ovplyvniť, a že predsa Uhorsko je veľmi stará záležitosť. Povedal, že to nemôže robiť inak kvôli sebe, ale aj kvôli svojim deťom. Musí im dokázať, že žijú na území Uhorska. Dostal liek Holmium phosphoricum 200 CH. 

Spätná väzba: Zhruba po 3 týždňoch mi jeho manželka hlásila dosť veľké zhoršenie, že sa cíti veľmi slabý, je podráždený a ťažko je s ním vydržať. Upravili sme dávkovanie s tým, že ak bude treba, nech sa mi ozve. Po 2 – 3 mesiacoch mi napísala krásny mail o tom, ako sa manžel zmenil. Ako prvé, vystúpil zo svojho motorkárskeho zväzu pretože zistil, že tam už nie sú  dobré vzťahy a že by nemal dosť času na rodinu. Omnoho viac si začal vážiť svoju rodinu a trávi čas s deťmi, čo predtým nebývalo. Písala, že je naozaj veľmi šťastná.  A ozaj, prestal úplne riešiť Uhorsko. Vtedy s tým Poliakom nakoniec nešiel páliť vatru a už vôbec nemá pocit, že by sa mal zamýšľať nad hranicami. Prijal, že žije na Slovensku. Opäť má energiu a chuť pracovať a žiť. 

O pár mesiacov na to som mala na vyšetrení jeho bývalých priateľov, s ktorými sa pohádal kvôli názorovým rozdielom ohľadom maďarského cítenia. Dlhšiu dobu sa už nekontaktovali. Aj oni sú Maďari. Povedali, že sú veľmi prekvapení, ako sa zmenil. Odkedy berie tie homeopatiká, je celkom iný človek. Sám od seba prišiel za nimi a ospravedlnil sa, že bol hlupák, a či mu môžu odpustiť. Odvtedy spolu opäť výborne vychádzajú a sú za to veľmi vďační.

 

Homeopatia má schopnosť pomôcť človeku odstrániť rôzne zaseknutia a bloky. Dôležité na tom je, že dokáže meniť, teda odliečovať, len to, čo človek má v sebe. Nedokáže vkladať do človeka iné vlastnosti či túžby. Ak by to tak bolo, stačilo by dať napr. ktorémukoľvek zlodejovi homeopatikum a prestal by byť zlodej… Ale takto to našťastie nefunguje. Homeopatia nemá schopnosť zbaviť človeka slobodnej vôle. V lieku nie je samostatná inteligencia, ktorá by vedela meniť človeka podľa ľubovôle. Homeopatia lieči a pracuje podľa nášho základného pravidla: podobné sa lieči podobným. To znamená, že ak by sme nejakému zdravému človeku dali homeopatický liek a ten by začal vykazovať príznaky nejakej akútnej choroby, tak  pacienta, ktorý by mal také isté príznaky, by tento liek vyliečil. Tak isto to funguje aj pri hlbšom liečení, teda pri konštitučnom  probléme. Homeopatický liek podaný klientovi sa musí čo najpresnejšie zhodovať so symptómami, ktoré povedal vo svojom životnom príbehu. Až potom začína liek účinkovať. Dovtedy je neúčinný. Vďaka správne vybratému lieku sa aktivizujú regulačné mechanizmy pacienta, pod čím rozumieme (zjednodušene) spojenie imunitného systému a psychiky, tzv. životná sila. Pacient sa tak začína zbavovať toho, čoho sa zbaviť chcel a potreboval, aby mohol nastoliť fyzickú a psychickú rovnováhu, teda sa vyliečiť. Presný proces liečenia nám ešte nie je celkom  jasný, ale vidíme výsledky: vyliečeného človeka. Veľmi často po úspešnom homeopatickom liečení je človek šťastný nielen preto, že je fyzicky na tom omnoho lepšie, ale aj preto, že sa mu podarilo zmeniť seba aj svoje vzťahy k lepšiemu, a to dáva životu iný rozmer. Homeopatické liečenie má schopnosť odhaľovať aj bloky, ktoré má človek v sebe skryté niekedy až tak, že o nich vôbec nevie. Mnohokrát k nim došlo už v detstve. Preto sa môže v niektorých prípadoch v priebehu liečenia zdať, že sa pacient zhoršil alebo že je po liečbe v negatívnejšej nálade, ako bol (depresia, smútok, hnev a pod.). Ale to sa len odkryla vrstva, na ktorú zabudol, či vôbec už o nej nevedel. Preto je dôležité pokračovať v homeopatickej liečbe a vyriešiť aj tú novú vrstvu, ktorá vyšla na povrch. Zväčša po odliečení a spoznaní takýchto vrstiev v sebe sa človek stáva vedomejší a začína sebe a svojmu konaniu viac rozumieť.

 

Prípad: Prišiel ku mne 38-ročný muž s chronickým problémom zápalov uší. Tie sa mu každoročne opakovali a potom trvali 2 – 3 mesiace, počas ktorých vybral niekoľko antibiotík. V rukách držal papierik s manželkinými pokynmi, čo má určite povedať. Bol veľmi srdečný a veselo sa smial. O chvíľu naplnil priestor príjemnou energiou. Mal rád pivko, čo sa odzrkadľovalo aj na jeho postave, ktorá bola trochu guľatá. Priznal sa, že manželka mu zakázala, aby sa snažil mať vyšetrenie rýchlo za sebou. Musí najprv zodpovedne odpovedať na všetky moje otázky. Vonku ho ale čaká kamarát, takže ak by sa to dalo zrýchliť, veľmi by to ocenil. Povedal to milo. Pochádzal z piatich bratov a on sám je z dvojičiek. Mama chcela dievča. Z toho je jasné, že vzťahy s matkou nie sú veľmi dobré, ale s otcom a s bratmi navzájom si veľmi dobre rozumejú a aj si vždy rozumeli a stáli pri sebe. Má svoju firmu, je stolár a svoju prácu má veľmi rád. Myslí si, že je dobrý šéf, taký ľudský. Práca je pre neho dôležitá. Najviac sa mu na nej páči, ak môže vymýšľať niečo nové. Aj teraz práve rozmýšľa nad schodmi pre jedného zákazníka. Je to veľmi vzrušujúce. Večer po práci sa rád vracia domov, lebo miluje svoju rodinu, svoje deti a ženu. Opýtala som sa na jeho najhorší zážitok v živote. Bolo to, keď musel pred kamerou propagovať svoju firmu. Má totiž veľký strach vystupovať na verejnosti a vôbec je plachý. Dostal liek Manganum carbonicum 30 CH. 

Spätná väzba: Jeho manželka mi volala, že mu prešiel akútny zápal uší, no  prestal fajčiť a veľmi ho bolí žalúdok. Niekoľkokrát za život skúšal prestať fajčiť, ale až teraz sa mu to podarilo. Prechádzal dosť ťažkým detoxikačným obdobím. Viac ako mesiac prekonával rôzne akútne choroby. Po odznení akútnych chorôb sa opäť cítil zdravo.

Zhruba o ďalší mesiac mi volala jeho manželka, že ho vôbec nebolia uši, nefajčí, je zdravý, ale veľmi sa zmenil. On, vždy tak dobre naladený, je teraz veľmi depresívny a nahnevaný. Ešte nikdy taký nebol. Nespoznáva ho. No čo je pre ňu veľmi ťažké, najviac sa hnevá na ňu, lebo ona ho poslala na tú homeopatiu. A on vie, že len kvôli homeopatii teraz nefajčí. Fajčenie bolo jeho veľká radosť, ktorú mal celý život, a teraz nemá ako vypnúť. Stále na ňu zazerá a ona nevie, čo má robiť. 

Analýza: Na prvý pohľad to vyzeralo ako zhoršenie stavu. Bola to veľmi zvláštna reakcia, pretože ľudia sa obvykle tešia, keď sa im podarí prestať fajčiť. Hoci táto liečba nebola zameraná na liečbu fajčenia, nedivila som sa, že pacient prestal fajčiť. Pri homeopatickej liečbe, keďže ona lieči celého človeka, sa stáva, že vylieči niečo, čo organizmus vyhodnotí ako pre neho škodlivé. Čo na tom ale bolo divné, bolo to, že sa na to hneval. Prečo? Premýšľala som nad tým. A zrazu mi začal pripomínať dieťa, ktoré je závislé od cumlíka. Deti, ktoré sú závislé od cumlíka alebo palca aj po treťom roku života, sú ešte citovo nezrelé a treba to začať riešiť, či už homeopaticky, alebo osobitným prístupom. Rozhodne nie nasilu a ponižovaním. Je niekoľko dôvodov, prečo k tomu dôjde: buď nemajú materinské mlieko, alebo majú „chladnú mamu“, alebo prežili nejakú traumu atď. Niekedy aj narodenie súrodenca môže byť pre dieťa trauma. Všetko, čo sa nevyrieši v dobe, keď problém vznikol, sa prenáša do dospelosti a na to sa obvykle nabaľujú ďalšie problémy. Preto sa pri homeopatickom liečení môžu odhaľovať vrstvy, ktoré pacient v sebe má. Aj u tohto pacienta sa nám pekne odkryla vrstva, ktorú v sebe mal a vôbec o nej nevedel. Mal veľký nedostatok prijatia matkou. Väčší ako jeho bratia, lebo bol z dvojčiat. Nedostal žiadne materinské mlieko, ktoré okrem potravy má v sebe aj jej lásku. Tá má schopnosť dieťa citovo dovyvíjať. U mnohých fajčiarov (nie u všetkých!) sa skrýva práve tento aspekt a fajčenie je akoby cumlíkom v dospelosti. Násilné zbavenie sa takýchto zlozvykov v rôznom veku môže spôsobiť veľký problém. Pacient dostal liek Lac maternum 30 CH, čo je materinské mlieko v homeopatickom riedení, a všetko sa vyriešilo. Stal sa z neho zdravý, šťastný nefajčiar.

 

Blíži sa čas Vianoc a mystérium narodenia „jedného neobyčajného dieťaťa“ má silu rozžiariť detské očká, rozsvietiť a naplniť naše domovy láskou. Ale aj narodenie „obyčajného“ dieťatka do jednej rodiny, prináša šťastie a lásku. Najvrúcnejšie ďakujem, ktoré mi ešte dlho doznieva v duši, je od mamky, ktorej som homeopatiou pomohla splniť jej sen.

 

Prípad: Pred rokom prišla ku mne 39-ročná žena, sadla si a veľmi sa rozplakala. Určite jej ani ja nepomôžem. Usiluje sa s manželom už tretí rok o dieťatko. Nemajú žiadnu príčinu, prečo by nemohli mať dieťa, jedine to, že sú vzdialene príbuzní. Boli na všetkých možných testoch a nič sa nenašlo. Len nedávno jej známy gynekológ, ktorý ju na neplodnosť lieči, zistil ich rodinný vzťah. Povedal, že podľa jeho skúsenosti je na príčine práve to a preto sa zbytočne snažia o dieťa, nepodarí sa im to. Žena bola veľmi milá, jemná a inteligentná. Má s manželom veľmi dobrý vzťah, dokončujú si svoj dom snov, ktorý sa jej veľmi páči. Býva zatiaľ u sestry. S rodičmi vychádza celkom dobre, no nezdôverujú sa. Ale so sestrou  sú najlepšie kamarátky – a opäť sa rozplakala. Sestra má totiž druhú recidívu rakoviny a veľmi sa o ňu bojí. Stará sa o ňu len ona, lebo rodičia bývajú v zahraničí. Ja som to vyhodnotila ako únavu zo starostlivosti o blízkeho človeka chorého na rakovinu a dala som jej liek Chalice well water 200 CH. O mesiac a pol od vzatia prvej dávky lieku, mi napísala, že jej konečne niečo zistili, a to zvýšený  prolaktín. Lekárka jej nasadila liek. Nevie, či ho má brať, a či jej niečo neviem poradiť. Kým som jej stihla niečo iné predpísať, oznámila mi, že prolaktín má zvýšený, lebo čaká bábätko. Ďakujem, ďakujem!!!

 

Ďakujem – aké jednoduché slovo a koľko dobra a šťastia sa v ňom ukrýva. Najviac dobra, šťastia a lásky cítime  práve na Vianoce. Pretože nám Ježiško nosí darčeky. Neveríte? Ježiško nám totiž priniesol ten najväčší dar a to Lásku. A len vďaka láske, ktorú máme v srdci, dávame svojim blížnym darčeky. Takže všetky darčeky kúpené z lásky pod stromčekom sú vlastne od Ježiška.

A aby ste poéziu Vianoc nemuseli vymeniť za prózu väčších starostí a bolestí, dám vám aj ja jeden darček, niekoľko užitočných vianočných predpisov.

 

Coffea 30 CH: Vaše dieťa nemôže od rozrušenia, že príde Ježiško, zaspať a vy musíte ešte toľko toho spraviť. Dajte mu 1 – 3 dávky po hodine. Jedna dávka je 1 guľôčka. 

Silicea 30 CH: Ak náhodou ešte máte kapra na Štedrú večeru a niekomu sa zapichne kosť do krku, neutekajte na pohotovosť, ale dajte mu hneď 1 guľku každých 15 minút  (zhruba 4 – 6 dávok), pokiaľ kosť nevyjde z krku sama. A ona určite vyjde, mám overené skúsenosti. 

Nux vomica 30 CH: Ak ste sa prejedli ozaj fantastickej kapustnice a mastných jedál, je vám veľmi ťažko, až na zvracanie a trochu zima, dajte si 1 guľôčku každú hodinu po dobu jedného dňa. Tento liek si v rovnakom dávkovaní môžete dať, aj keď ste si vypili viac vianočného punču, ako vaša hlava znesie, a máte „úžasnú opicu“. 

Pulsatila 30CH: Ak ste jednoducho museli ochutnať so všetkého, čo doma máte, proste piate cez deviate a korunovali ste to ešte s jednou porciou majonézového šalátu navyše, teraz je vám fakt zle. Jedine, čo vám pomáha je čerstvý vzduch a objatie, či opora blízkeho človeka. Vtedy si dajte tento liek v dávkovaní ako nux vomica. Objatie a oporu blízkych si dávkujte počas celých Vianoc. Naozaj to pomáha a nielen na ťažký žalúdok. Aj s tým mám dobré a overené skúsenosti.  

 

Prajem vám požehnané Vianoce a úspešný nový rok, hoci aj na sebapoznávanie.

Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

klasická homeopatka s praxou v Košiciach 

0905 503 982

jana.kolenova@gmail.com