Homeopatia - verný priateľ v ťažkej chvíli

Článok priamo z časopisu si môžete pozrieť TU

V súčasnej dobe všade počujeme, že ľudstvo čakajú veľké zmeny. Dokonca to už vidia aj ľudia, ktorí sa o duchovné postoje hlbšie nezaujímajú. Okolo nás sa niečo vážne deje. Prežívame kruté, neisté časy s množstvom katastrof, chorôb, strachu a strát. Sme pod hrozným tlakom, a to sa ešte vôbec nevie, čo príde. Je to vraj preto, lebo Zem aj ľudstvo čaká transformácia a tá prináša veľa zmien, ktoré väčšinou bolia. Potom už bude dobre, len to musíme vydržať a správne naplniť, aby naše vnútorné premeny mohli priniesť pre Zem a nás ten krásny prerod, hĺbku, lásku a múdrosť. Prežívame ale boľavé obdobie a v ňom ako verný priateľ stojí pri mne aj homeopatia.

 

Chcela by som vám dať pár homeopatických liekov, aby ste si ich v prípade potreby mohli predpísať aj sami. Sú to homeopatiká, o ktorých si myslím, že by mohli byť najviac potrebné, aby sa zmeny, ktoré prežívame či ktoré nás čakajú, zvládli ľahšie. Pretože ak sú telo alebo duša zranené, tak aj náš duchovný vývoj je ťažší, niekedy skoro až nemožný. Homeopatiká sa môžu predpisovať na hlboké problémy, no to dokáže len profesionálny, konštitučný homeopat. Ale s úspechom sa dajú používať aj na rozmanité akútne stavy, choroby a situácie. A to môžete robiť aj vy sami. Preto vám chcem lieky opísať tak, aby ste si ich všetci vedeli ľahko predpísať.

Prvý skvelý liek, ktorý by mal byť v každej lekárničke či kabelke, je Arnica montana 30 CH. Je to liek hlavne na zranené telo. Môžete si ho nasadiť vždy, keď máte nejaký úraz. Dajte si ho v potencii 30 CH a môžete ho brať 1 – 3x za deň po dobu týždňa alebo sa poraďte s praktikujúcim homeopatom.

PRÍPAD: Kontaktovala ma 21-ročná študentka vysokej školy. Už pol roka ju trápili celodenné kruté, migrenózne bolesti hlavy. Vznikli po tom, čo spadla dozadu na zľadovatený chodník a udrela si hlavu. Na vyšetreniach, ktoré podstúpila, jej nezistili nič. Bola v podstate zdravá. Od lekárov dostala na bolesť postupne kombinácie tých najsilnejších liekov, ktoré ale takmer vôbec nepomáhali. Kvôli bolestiam nebola schopná študovať a musela nakoniec štúdium na vysokej škole úplne prerušiť. Bola zúfalá. Nielenže pociťovala príšerné bolesti hlavy, ale nakoľko u nej konvenčné lieky neúčinkovali, pred sebou nemala žiadnu víziu budúcnosti. Cítila sa, akoby  jej život skončil. 
Premýšľala som, ako na tento prípad: buď odoberiem všetky príznaky (ako a kde ju hlava bolí, čo jej stav zlepšuje, čo zhoršuje, aké sú jej mentálne symptómy atď.), alebo… Rozhodla som sa pre druhú možnosť, vyskúšať najprv to, čo v homeopatii nazývame etiologický predpis, teda podať liek podľa príčiny, ktorá vyvolala chorobu. 
Dala som jej liek Arnica montana vo vysokej potencii, nakoľko ide o prvý liek, na ktorý myslíme pri každom úraze. Bolesti sa takmer okamžite po užití lieku zmiernili a do troch dní úplne odzneli. Po pol roku utrpenia
zázrak! O dva týždne na to dievčina opäť nastúpila do školy a vrátila sa do života. Bola veľmi šťastná. No ako sama povedala, nikdy by nepomyslela, že jej taký ťažký problém, ktorý by si sama nikdy nevybrala, môže dať toľko veľa. Začala sa totiž inak dívať na svet, viac si vážiť všetko, čo má, a pristupovať k svojmu životu  hlbšie a s pokorou.

 

Arnica montana je výborný liek aj na pocit dolámaného tela, ktorý môžete mať po nejakej námahe alebo športovom výkone. Cítite sa vtedy „dobití“ a všetko vás môže bolieť. Takisto je to výborný liek pri operáciách na urýchlenie zotavenia sa. Je profylaxiou proti hnisaniu. Užite jednu guľku Arnica montana 30 CH deň pred operáciou. Hneď po operácii si ju nasaďte čo najskôr a berte ju prvý deň každú hodinu 1 guľku a potom 1 – 3x za deň.

Tak isto si neviem predstaviť ísť bez Arniky k zubárovi.

PRÍPAD: Jedna moja pacientka mala problémy so zubami. Zuby vedia dosť znepríjemniť deň, aj keď väčšinou nie sú pre život ohrozením. Musela ísť na extrakciu (vytrhnutie) zuba, ktorý sa už nedal zachrániť.

Zubár ju vyprevádzal so slovami, aby si prikladala ľad a dala si niečo proti bolesti, keď bude treba. No ona bola pripravená vyskúšať homeopatiu a začala si dávať homeopatikum, ako som jej to povedala. Ešte do stŕpnutých úst si vložila Arnicu montanu 200 CH jednu guľku a išla domov. Tam ju čakalo choré dieťa, a keďže bol lockdown, nemohla k nemu prísť babička a manžel musel odísť do práce.

So synom sa dohodla, že kým jej bude účinkovať anestézia, zahrajú sa spolu, ale potom si bude musieť aspoň trochu oddýchnuť, lebo ju to bude silno bolieť. Už to niekoľkokrát zažila, takže vedela, čo má očakávať. Medzitým užívala v dvojhodinových intervaloch Arnicu, ale už v potencii 30 CH. Podvečer ju našiel manžel spokojnú, ako sa hrá so synom. Začudovane mu povedala, že zubár musel použiť nejakú silnú anestéziu, lebo zatiaľ nič významné necíti. Rana ju do večera vôbec nebolela, ani na druhý deň, ani nikdy. Nebol žiadny opuch ani zápal, naopak, rana sa krásne a rýchlo zahojila.

 

Arnica montana má schopnosť odbúravať mierne opuchy, vstrebávať modriny a znižuje, až odstraňuje bolestivosť udretia a zranení. Posilňuje svaly, preto má schopnosť odstrániť svalovú horúčku. Pacient sa cíti ako dobitý a všetko ho bolí, môže byť podráždený a nechce odpovedať na otázky o svojom stave. Väčšinou povie, že mu nič nie je. V posteli si nevie nájsť vhodnú polohu, lebo sa mu zdá, že je posteľ veľmi tvrdá, akoby ani nebola jeho. Taký stav sa niekedy vyskytuje pri chrípke, takže vtedy podajte aj tento liek.

Ignatia amara je ďalší liek, ktorý je vhodný vtedy, keď nás smútok drží v moci, ak sa udejú rôzne ťažké straty a sklamania. Je to výborný liek na zranenú dušu.

 

PRÍPAD: Prišla ku mne na vyšetrenie veľmi zničená a smutná žena so svojím 3,5-ročným dieťaťom. Mladá matka pred tromi mesiacmi pochovala svoju matku, ktorá bola jej najlepšia priateľka a veľmi jej pomáhala aj s dieťaťom. Dieťa malo veľmi rado babičku, ktorá zomrela po niekoľkoročnom boji s ťažkým ochorením. Posledné dva mesiace pred smrťou bola nevládna a bývalo jej veľmi zle. Babka zomierala u nich v dome a mama sa o ňu musela starať sama. Dieťa nevedelo, že babička zomrela, tak sa na ňu niekedy pýtalo, kedy príde. Bolo veľmi milé, komunikatívne, mama o ňom povedala, že „ústa sa mu zavrú, až keď zaspí“. Komentovalo všetko, čo zažilo, vedelo vnímať súvislosti a na svoj vek bolo dosť vyspelé, dokonca rozprávalo mamke príbehy. Nemalo súrodencov a mama mu venovala všetku pozornosť.

Problém, s ktorým prišli, bolo kakanie. Dieťa malo stále plienky a ešte sa nepýtalo na nočník. Čo bolo najhoršie, snažilo sa stolicu zadržať. Prvé tri dni nemalo problém, potom začalo mať nutkanie na stolicu. Zabraňovalo tomu tak, že stolicu do seba vťahovalo a bolestivo nariekalo. Tento model sa opakoval každých päť minút, až pokiaľ sa nevyprázdnilo, čo niekedy trvalo aj dva dni. Mama mala pocit, že ešte nemá v hlave prepojené, že má potreby robiť do nočníka. Je z toho zúfalá a má pocit, že sa na ňu valí celý svet.

Podľa mojich skúseností, malé deti zhruba do piatich rokov nevedia spracovať psychické problémy, a to sa často prejavuje rôznymi zábranami ohľadne veľkej potreby. Stolica je niečo hnusné, smradľavé, čo z človeka vychádza, a dieťa to môže vztiahnuť na seba, že to ono je hnusné. Mala som už trojročného pacienta, ktorý kakal len do rohu obývačky, druhého 4,5-ročného, ktorý  kakal jedine do plienky, alebo ďalšieho, ktorý sa bál kakať, lebo jeho stolica sa stratí v kanalizácii. Príčiny tohto správania však môžu byť rôzne.

Toto dieťatko bolo vyspelé na svoj vek. Preto nebolo pravdepodobné, že by nerozumelo tomu, že má kakať do nočníka, ako predpokladala jeho mama. Videla som tam však vzťah so situáciou, ktorú mama prežívala. Dokonca mi mama povedala, že babka mala veľmi páchnuce výlučky, z ktorých sa jej dvíhal žalúdok. Bolo možné, že dieťa nechcelo mame pridávať svoj zápach, a preto sa podvedome pokúšalo vtiahnuť stolicu do seba. Snažilo sa pomôcť mamke niesť jej žiaľ. A tak som dala dieťaťu na túto situáciu liek Ignatia amara, ktorá dokáže odstrániť smútok aj na nevedomej úrovni.

Na tretí deň mi mama písala mail, že sa po druhej dávke lieku stalo niečo zvláštne. Hodinu po podaní prišlo dieťa za ňou a povedalo jej, že mu treba cikať, a vycikalo sa prvýkrát v svojom živote do nočníka. O ďalšiu hodinu prišlo a povedalo, že mu treba kakať, a vykakalo sa opäť do nočníka. „Zázrak,“ písala mama, „od smrti svojej mamy som prvýkrát šťastná.“

Dieťa odvtedy nemá problém so stolicou a samo sa odplienkovalo.

Pri tomto prípade bolo dôležité porozumieť jednaniu pacienta na hlbšej úrovni a vtedy som pre neho našla správny liek. Tento liek patrí medzi základnú výbavu homeopata, pozná ho každý začiatočník. No aj napriek tomu dokáže zázraky.

 

Ignatia amara: Môže tu byť prítomné nejaké sklamanie, odmietnutie, ale aj strata, ako napríklad úmrtie v rodine. V tomto covidovom čase je to veľmi pomáhajúci liek. Ale môže ísť aj o partnerské problémy, opustenie alebo nenaplnenie očakávaní. Človek sa to snaží v sebe držať, zablokovať, ale často začína byť následkom toho hysterický. Stále zhlboka vzdychá, usiluje sa nerozplakať. V hrdle cíti hrču, ktorá mu bráni voľne dýchať. Nálady sa mu môžu meniť a byť nepredvídateľné (hystéria). Navyše, keďže sa snaží neukázať navonok svoje skutočné pocity, vnútorný pretlak môže ventilovať tým, že začne byť kritický k svojmu okoliu aj k sebe, uráža, no zároveň je citlivý na výčitky. Hneď nadobudnete pocit, že za jeho zvláštnym správaním sa musí niečo skrývať. Môže, ale nemusí mu mykať kútikmi úst alebo skrúcať tvárovými svalmi. A vie byť citlivý na bolesť.

Tento liek sa v potencii 30 CH veľmi hodí na pohreby, a ak máte obzvlášť silný žiaľ, môžete si ho dať aj v potencii 200 CH 1 – 3 dávky na jeden deň. Potom sa už poraďte so skúseným homeopatom.

 

Tieto prípady, na prvý pohľad také rozdielne, spoločne priniesli správu, že každá ťažká chvíľa v sebe nesie nádej na zlepšenie. A v týchto prípadoch bola tou nádejou homeopatia.

Napíšem vám ešte dva lieky, ktoré predstavujú ďalšiu dôležitú pomoc v súčasných zvláštnych a pre mnohých náročných časoch.

Aconitum napellus 30 CH: Ide o výborný liek na prekonanie rôznych strachov, paniky, záchvatov úzkosti. Je tu výrazný strach zo smrti. Človek si môže až myslieť, že pozná deň svojej smrti. Je to užitočný liek, ak sa stala nejaká nehoda, a je jedno, či sme jej priami účastníci, alebo len pozorovatelia. Môže nás však veľmi rozrušiť a my v strachu stratíme správny úsudok, ako pomôcť. Prípadne ak ochorie naše dieťa či blízky človek. Neváhajme a vezmime si jednu dávku lieku.

Staphysagria 30 CH: Je neprekonateľným liekom na rôzne poníženia, spôsobené napríklad partnerom, iným rodinným príslušníkom či kolegom v práci a podobne. Ale môže ísť aj o situáciu, ak niekto pociťuje poníženie z nosenia rúšok alebo testovania sa atď. Človek potom v sebe skrýva (potláča) hnev, ako aj rozhorčenie či sklamanie a zármutok. Môže byť z toho unavený a nič sa mu nechce robiť. Začína sa rozvíjať depresia, ktorá keď sa prehlbuje, spôsobuje odťahovanie sa od všetkých. Vtedy už pacient prejavuje svoj hnev aj navonok. Je precitlivený na hocijaké jednanie a myslí si, že je zamerané na neho. Cíti sa pod veľkým vnútorným tlakom a napätím, ktoré môžu spustiť rôzne fyzické symptómy.

Určite tieto homeopatiká vyskúšajte. Je dobré, aby ste sa sami na vlastnej koži presvedčili, že fungujú, a to skvelo a bez vedľajších účinkov. Samozrejme, máme omnoho viac liekov a vieme vyriešiť rôzne situácie a hlavne choroby. Dokonca aj tú súčasnú. Preto akútna homeopatia môže byť veľmi potrebná v našich životoch. A tú sa zvládne naučiť každý.

No nikdy nezabudnime na to, že najväčší poklad sa ukrýva v nás samých. A to je klenot zvaný Človek. Každý z nás ho v sebe má, len sa musíme o neho oprieť, musíme si začať vážiť seba a svoje odhodlanie meniť svoju osobnosť na lepšiu a múdrejšiu. A to je to pravé hrdinstvo –  nebáť sa prekážok a ísť s odvahou do ich prekonávania.

Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

klasická homeopatka s praxou v Košiciach 

0905 503 982

jana.kolenova@gmail.com