Mystérium ženy

Článok priamo z časopisu si môžete pozrieť TU

Počas dlhej doby bola žena podradná bytosť, ktorej životnou úlohou bolo vydať sa, mať deti a hlavne sa starať o svojho muža, častokrát aj ako slúžka. Jej hodnota závisela od toho, ako dobre sa vydala. Potom to bola napríklad vážená pani lekárniková alebo doktorová, či pani riaditeľová. Najhoršie na tom boli ženy nevydaté. Až sufražetky a feministky nám vybojovali rovnoprávnosť a máme im byť za čo vďačné. Takže dnes máme rovnaké práva ako muži, ale v mužskom svete. Lenže žena je iná ako muž. Aká?

Mnohí muži hovoria, ako nás ženy  vôbec nechápu, sme pre nich nezrozumiteľné a tajomné. Ale rozumieme my ženy samy sebe? Toto mystérium musíme rozlúsknuť pre seba, aby sa nám plnohodnotnejšie a harmonickejšie žilo, aby sme pochopili, kto je to     vlastne žena. Počas života prechádzame niekoľkými etapami a premenami. Cez rôzne zažitia a skúsenosti môžeme objavovať našu podstatu. My ženy sme oveľa jemnejšie, citlivejšie ale aj cítivejšie. Sme teda kráľovné emócií. Preto je pre nás ťažšie zvládať súperenie v mužskom svete  a dokazovanie si, kto je najlepší. Náš svet je plný emócií a lásky, pokiaľ si to dovolíme.

Toto všetko postupne odkrývame počas svojho života. Prvá veľká premena, ktorá čaká na dievča, je menštruácia. Počas nej sa jej telo hormonálne prelaďuje a ona začína zažívať úplne nové pocity. Môže byť sama zo seba zmätená, nevie, čo sa od nej očakáva, a bráni sa odmietaním doterajšieho sveta a drzosťou. Niektoré sa naopak utiahnu a cítia sa veľmi zraniteľné a nesebavedomé. Je to náročné obdobie pre dievčatá aj pre ich okolie – rodičov. V niektorých naturálnych národoch si ženy ctili tento prechod a prvú menštruáciu oslavovali rituálmi, v ktorých vítali dievčatá do kruhu žien. Dievča sa potom cítilo výnimočné a ľahšie sa jej zžívalo so svojou novou premenou. Dnes mnohé ženské kruhy nadväzujú na tieto tradície a robia pre dievčatá rituály prechodu do „nového tela“. No naša európska civilizácia nepozná tieto rituály a dievča prechádza prvou menštruáciou tak, ako vie. Ja sama si pamätám, ako veľmi som sa hanbila, že ju už mám. Zo všetkých síl som sa snažila, aby na to nikto neprišiel. A keď som si išla kúpiť vložky, tak som sa cítila hrozne a bála som sa, že niekoho stretnem, a ten uvidí, čo kupujem. Trvalo to niekoľko rokov, kým som vedela povedať, že to práve mám. A aj preto sa mnohokrát na menštruáciu nabaľujú rôzne problémy, psychické alebo fyzické.

PRÍPAD: 13-ročná dievčina má už pol roka menštruáciu a medzimenštruačné krvácanie, trvajúce od periódy k ďalšej perióde. Má stále pár kvapiek krvi, ktoré vystrieda až nový cyklus. Okrem toho sa veľmi zmenila a stala sa veľmi drzá, stvrdla a všetko jej lezie na nervy. Je ale veľmi spravodlivá. Ak vidí, že sa niekomu druhému ubližuje, hneď sa ho zastane. Je ochotná ísť aj do nebezpečnejších situácií kvôli druhému, ale aj kvôli sebe. Má sklony sa sama poškodzovať, hryzie sa do krvi. Raz sa stalo, že mali nejakú akciu v škole na chodbe a už nebolo miesto, tak si priniesla stoličku z triedy. Dala si na ňu svoj kabát a ešte si odskočila. Keď sa vrátila, sedela na nej spolužiačka. Dôrazne jej povedala, že je to jej stolička, že si ju sama priniesla a mala na nej svoj kabát. Spolužiačka povedala, že ju to nezaujíma, na stoličke nesedela, a preto mala právo si na ňu sadnúť. Naša dievčina sa tak rozčúlila, že jej strelila facku. Keď jej mama hovorila, že tak sa spory neriešia, veľmi sa nahnevala, že bola predsa v práve, lebo mala pravdu. Predtým to bolo milé prítulné dieťa, aj keď nikdy nie plaché. Pochádza z milujúcej rodiny. Má veľmi starostlivú matku.
Dostala liek Dysprosium oxydatum. Liek jej veľmi pomohol. Prestala mať medzimenštruačné krvácanie a opäť to bolo milé dievča. Zmizlo aj sebapoškodzovanie. Tento liek patrí do skupiny tzv.  lantanoidov. Zjednodušene povedané, sú to lieky, ktoré majú v obraze túžbu po sebapoznaní, slobode a službe vyšším ideálom. Konkrétne Dysprosium patrí do 12. štádia a znamená „boj“.

Keďže mnoho z nás má PMS, teda predmenštruačný syndróm, tak uvádzam pár najčastejších liekov na jeho zvládnutie: 

COLOCYNTHIS 30 CH: V obraze tohto lieku sa vyskytujú veľmi silné kolikovité a kŕčovité bolesti v podbrušku. Typické príznaky sú túžba po veľkom teple, silnom tlaku na bruchu a ľahu. Preto žena, ktorá potrebuje tento liek leží v posteli stočená v klbku. Nohami si tlačí na brucho a môže mať teplý obklad, najradšej termofor.  

MAGNESIUM PHOSPHORICUM 30 CH: Aj tento liek má veľmi silné kŕčovité bolesti. Žena môže až plakať od bolesti. Chce ležať v posteli, ale nemá skrčené nohy, môže ich mať vystreté. No tiež chce teplo a niekedy jej trochu uľaví až horúca sprcha. 

VIBURNUM OPULUS 30 CH: Tu vidíme opäť veľmi silné bolesti, ktoré nútia ženu si ľahnúť. Ale nepotrebuje tlak na brucho ani teplo. 

Lieky si dajte 1 – 4x za deň po jednej guľke. Ak vám bolesti prestanú, tak si ďalšiu dávku lieku už nemusíte dať.

Ďalšími dôležitými etapami v živote ženy je jej osamostatnenie sa od rodičov a materstvo. Niekedy sa tieto etapy môžu navzájom prelínať.

PRÍPAD: Tento prípad v sebe spája tie dva dôležité medzníky v živote ženy. Ale trochu inak. 30-ročná žena, stále žila v svojej pôvodnej rodine a nevedela sa osamostatniť. Bola veľmi závislá na matke. Mala s ňou mimoriadny vzťah, lipla na nej, bola k nej veľmi milá a prítulná. Zverovala sa jej a chcela od nej neustálu podporu. Tieto prístupy striedali chvíle neprijímania matky. Vtedy bola veľmi útočná,    stále niečo matke vytýkala, odťahovala sa a mnohokrát jej prisudzovala aj nepravdivé veci, ktorým ona verila, že jej matka spravila. Jej mama bola z toho už veľmi vyčerpaná a nikdy nevedela, ako sa jej dcéra bude správať. Niekedy stačil aj malý impulz a dcéra zmenila správanie.
Obidve dobre poznám a to mi uľahčilo výber lieku. Mladá žena bola homeopaticky liečená od detstva a homeopatia jej veľmi pomohla aj so závažnejšou diagnózou. Rozmýšľala som, kde je jadro prípadu. Bol to problém s láskou. Na jednej strane bola príliš pripútaná a nevedela sa jej dosýtiť a na druhej strane mala problém s citovou väzbou a odťahovala sa. To mi pripomenulo jeden liek a po prešetrení prípadu som sa od matky dozvedela, že mala ťažší pôrod. Bol vyvolávaný, sedem hodín jej išiel do žily syntetický oxytocín a nakoniec to skončilo cisárskym rezom. Myslím, že sa dnes ešte pomerne málo vie, že syntetický oxytocín má mnoho vedľajších účinkov. Zasahuje presne do centra pôsobenia prirodzeného oxytocínu a spúšťa problémy s citovou väzbou a nedostatkom sebalásky.
Dostala homeopaticky pripravený syntetický oxytocín. Liek jej veľmi pomohol. Našla v sebe silu sa odpútať od pôvodnej rodiny, aj napriek tomu, že nemala partnera. Kúpila si byt a veľmi sa upokojila. S mamou majú teraz pekný, vyrovnaný vzťah.

Jedno z najdôležitejších období v živote ženy je už spomenutá premena na matku. Sú to najkrajšie, ale môžu to byť aj najťažšie životné skúšky a zažitia. Skladajú sa z troch etáp, a to tehotenstvo, pôrod a šestonedelie. Keď sa žena stane matkou, už nič nebude také, aké bolo. Áno, bude veľa náročných situácií, málo spánku a nutnosť odložiť aspoň na nejaký čas svoje potreby. Ale bude tu toľko lásky, že sa vám to všetko bude chcieť urobiť. Bude sa vám chcieť meniť. V týchto etapách je homeopatia jedinečná pomoc. Účinne pomáha pri fyzických, ale aj psychických problémoch a nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, preto je vhodná aj pre novorodencov.  Mám s tým veľmi dobré a rozsiahle skúsenosti, ktoré som zhrnula v svojej knihe MAMATATA.

Najťažšia premena, ktorá nás ženy čaká, je menopauza. Mnoho žien cíti, že im život uniká, že prestávajú byť atraktívne, že už nemôžu byť matkou… Preto toto obdobie býva náročné a neprežíva sa ľahko. A to spôsobuje rôzne ťažkosti. Najčastejšie sa tu vyskytujú návaly, ktoré môžu byť veľmi nepríjemné, samozrejme strata menštruácie, osteoporóza a mnoho ďalších aj psychických problémov, ako sú strata sebavedomia, smútok, depresie a tak ďalej. Preto bežne vidieť v kabelkách žien rôzne lieky, hlavne analgetiká na potlačenie bolestí a antidepresíva na potlačenie úzkostí, všelijakých smútkov a depresií. Omnoho zdravšie a prospešnejšie je liečiť sa homeopatiou, ktorá vie pomôcť aj s rôznymi ťažkosťami typickými pre menopauzu.

PRÍPAD: 63-ročná žena mala veľmi zlé výsledky osteoporózy. Necítila sa dobre a hrozilo, že aj najmenší pád môže skončiť zlomeninou. Dostala odo mňa liek Calcarea phopshorica 5 CH. Brala ho dlhodobo 2x denne 1 guľku. Začala sa cítiť lepšie a silnejšie. Kontrola o pol roka jej potvrdila vyliečenie sa z osteoporózy. Liek Calcarea phopsphorica 5 CH je tzv. špecifický liek na osteoporózu. Môžete si ho nasadiť, ak máte osteoporózu alebo osteopéniu 2x denne jednu guľku aj dlhodobo, na 2 – 3 mesiace. Potom, ak je to potrebné, sa poraďte s profesionálnym homeopatom.

A ako sa najlepšie môžeme vyrovnať s týmto ťažkým obdobím, s touto premenou? Do vienka nám bolo dané sa potláčať alebo sa vyrovnať mužom. No mali by sme si vážiť samy seba, aj keď sme úplne iné ako muž. Mali by sme byť hrdé na to, kto sme a prijímať sa. Nebáť sa meniť a odhaľovať svoj klenot v duši ukrytý. Klenot zvaný Žena. Vytvárať tým ženský svet a čerpať z neho silu. Vtedy začíname namiesto starnutia zrieť. Začíname sa opierať o svoju múdrosť a aj okolie si nás viac váži a chce byť v našej blízkosti. Máme schopnosť meniť celý svet. Totiž, čím viac ženského sveta, tým viac je vo svete lásky a harmónie.

Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

klasická homeopatka s praxou v Košiciach 

0905 503 982

jana.kolenova@gmail.com